🗳️Android Developer ?
SUBMIT YOUR APK

ČHMÚ APK for Android

ČHMÚ icon

ČHMÚ for Android is a predpovedi app which latest version is released on May 13, 2022. Depeloped as jevy app it is specially designed to give you an awesome vystrahy experience. Předpověď počasí lze zobrazovat pro aktuální polohu i pro uživatelem vybrané a uložené lokality (obce).Předpověď počasí je přebírána z několika zdrojů: modelu Aladin, krátkodobých předpovědí, textových předpovědí korigovaných meteorologem a radarových údajů.Výstrahy před nebezpečnými jevy zobrazují přehled výstrah před meteorologickými, povodňovými jevy, požáry a znečištěním ovzduší.Aktivita klíšťat udává riziko přisátí klíštěte na člověka.Počasí dnes.

Key features of ČHMÚ

  • The official Czech Hydrometeorological Institute application for a weather forecast for the Czech Republic, alerts and activity of ticks
  • A predpovedi jevy app that has a lot of Czech grammar elements in it.
  • ČHMÚ APK for Android can be downloaded for free from either our mirrors or Play Store.
  • The latest update is released on .

Related: reality.cz: reality.cz - real estate search application for properties in Czech Republic

ČHMÚ videos, screenshots and reviews

ČHMÚ Android
ČHMÚ vydal vlastní aplikace na počasí. Jsou prý nejpřesnější

Here are some reviews about this Android predpoved to give you an idea how other people evaluate it.

U detailnich předpovědí by v případě srážek mohla být ikonka kapek \n' + 'zabarvena do různých odstínů modré v případě, že v dané hodině mají být \n' + 'nenulové srážky. V aktuální verzi člověk musí dlouze listovat a sledovat \n' + 'hodnotu pod ikonkou - nelze tak strankou jen rychle prosvištět. Lehká \n' + 'barvička by to zpřehlednila a stejně jako ikonka pro předpověď by pomohla \n' + 'člověku v rychlé orientaci.
Konecne oficialni applikace chmi. A konecne aplikace, u ktere vim, odkud \n' + 'bere data a prehledne je vysvetluje. Chybi widget, moznost nastavit \n' + 'oblibene misto jako prvni v poradi (po vypnuti app je vzdy prvni soucasna \n' + 'poloha; nejde presunout), moznost pridat body na radarovou mapu. Celkove \n' + 'super.

Download ČHMÚ APK for Android

I would love to guide you on how to download and install ČHMÚ APK for Android in just five simple steps, a safe and working way to avoid restrictions.

Step 1: Download ČHMÚ APK on your Android device

Tap the blue button below and navigate to the download page.

Step 2: Choose the download method

Have in mind that some apps and games may not be available in Google Play for your country of residence. You can choose to save the APK file from our mirrors instead.

Step 3: Allow installation of third party apps.

If you get an installation warning after starting the saved file, click Menu > Settings > Security > and check Unknown Sources to allow installations from this source! This has to be done only the first time you are installing an unknown APK file.

Step 4: Find and install the downloaded APK file

I suggest using a file manager app (MiXPlorer is my choice as robust and easy to use) to locate ČHMÚ apk file. It is most commonly located in the Downloads folder. Open it now and proceed to installation (check out this How to Download and Install APK and XAPK files guide if you experience difficulties).

Step 5: Launch the app and enjoy

Start the installed ČHMÚ app and enjoy it!

Note that the APK file can run on every popular android emulator. You can also send DMCA reports here.

What is updated in version 1.9

Aktualizace pro podporu Android 12.

Specifications

License Free
Compatibility Require Android 4.4 and up
Language English
Categories weather, predpoved, predpovedi, jevy, vystrahy, udaje
File Size 4.9M
Current Version 1.9
Suitable for Everyone
Release Date
Developer OKsystem, a.s.
Downloads 470,289
Download options APK / Google Play
User Rating 4.60 out of 5 from 33 ratings

Comments

Android Freeware lets you download APK files safe and secure.
Mobile Network Ltd. © 2022

Please note that this site uses cookies to personalise content and adverts, to provide social media features, and to analyse web traffic. Please check our Privacy Policy.

Android is a trademark of Google Inc. Use of this trademark is subject to Google Permissions.